1940-1949
1950-1959
1960-1969
1970-1979
1980-1989
1990-1999
2000-2009
2010-2019
uluslararasibursafilmfestivali.com
2010-2019
oscar
1.Bölüm:1929-1939
Oscar
Başlangıcından Günümüze
6_edited.jpg
1929
1.Oscar Ödülleri Töreni
16.Mayıs.1929.P.şembe
Hollywood Rooswelt Hotel
En İyi Film: Wıngs (Kanatlar)
En İyi Yönetmen: Frank Borzage / Lewis Milestone
En İyi Kadın Oyuncu: Janet Gaynor
En İyi Erkek Oyuncu: Emil Jannings

 

WINGS. (KANATLAR) William: A. Wellman
En İyi Film
En İyi Özel Effektler: Roy Pomeroy
THE DOVE. (GÜVERCiN) Roland West
En İyi Çevre Düzenlemesi: William Cameron Menzies
THE FAIR CO-ED Sam Wood
En İyi Ara Yazı: Joseph Farnham
THE LAST COMMAND. (SON EMİR) Josef von Sternberg
En İyi Erkek Oyuncu: Emil Jannings
LAUGH, CLOWN, LAUGH. Herbert Brenon
En İyi Ara Yazı: Joseph Farnham
SEVENTH HEAVEN. (YEDİNCİ CENNET) Frank Borzage.
En İyi Kadın Oyuncu: Janet Gaynor
En İyi Uyarlama Senaryo: Benjamin Glazer
En İyi Yönetmen
STREET ANGEL. (SOKAK MELEGİ) Frank Borzage
En İyi Kadın Oyuncu. Janet Gaynor
SUNRISE. (ŞAFAK) F. W. Murnau
En İyi Kaclın Oyuncu: Janet Gaynör
En İyi Görüntü Yönetmeni: Charles Rosher, Karl Struss
TELLING THE WORLD Sam Wood
En iyi Ara Yazı: Joseph Farnham
THE TEMPEST. (FIRTINA) Sam Taylor
En İyi Dekor: William Cameron Menzies
TO ARABIAN KNIGHTS. (İKİ ARAP ŞÖVALYESİ)
Lewis Milestone
En İyi Yönetmen 
UNDERWORLD. (YERALTI DÜNYASI). Josef vos Sternberg
En İyi Öykü: Ben Hecht
THE WAY OF ALL ELESH. (TENDEKİ ŞEYTAN). Victor Flemin
En İyi Erkek Oyuncu: Emil Jannings

 

1930
2.Oscar Ödülleri Töreni
3.Nisan.1930.P.şembe
Ambassador Hotel
En İyi Film: Broadway Melody
En İyi Yönetmen: Frank Lloyd
En İyi Kadın Oyuncu: Mary Pickford
En İyi Erkek Oyuncu: Warner Baxter

 

BROADWAY MELODY Harry Beaumont
En iyi film
THE BRIDGE OF SAN LUIS REY Charles J. Brabin
En iyi çevre düzenlemesi: Cedric Gibbons
THE DIVINE LADY. (İLAHİ KADlN) Frank Lloyd
En iyi yönetmen
IN OLD ARIZONA Irwin Cummings
En iyi erkek oyuncu: Werner Baxter
THE PATRIOT Ernst Lubitsch
En iyi senaryo: Hans Kraly
WHITE SHADOWS IN THE SOUTH SEl W.S.van Dyke
En iyi görüntü yönetmeni: Clyde De Vinna
COQUETTE Sam Taylor
En iyi kadın oyuncu : Mary Pickford

 

1931
3.Oscar Ödülleri Töreni
5.Kasım.1930.P.şembe
Ambassador Hotel
En İyi Film: Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
En İyi Yönetmen: Lewis Milestone
En İyi Kadın Oyuncu: Norma Shearer
En İyi Erkek Oyuncu: George Arlis

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT
(BATI CEPHESiNDE YENİ BİR ŞEY YOK) Lewis Milestone
En iyi film
En iyi yönetmen
THE BIG HOUSE. George Hill
En iyi senaryo: Frances Marion
En iyi ses: Douglas Shearer
DISRAELI. Alfred E.Green
En İyi Erkek Oyuncu: George Arlis
THE DIVORCEE. Robert Z. Leonard
En İyi Kadın Oyuncu: Norma Shearer
KING OF JAZZ. John Murray Anderson
En İyi Çevre Düzenlemesi: Hermann Rosse
WITH BYRD AT THE SOUTH POLE. Willard van der Veer
En İyi Görüntü Yönetmeni: T. Rucker, Willard van der Veer

 

1932
4.Oscar Ödülleri Töreni
10.Kasım.1931.Salı
Biltmore Hotel
1932.5-4.AkademiÖdülleriYEMEĞİ.jpg
En İyi Film: Cımarron
En İyi Yönetmen: Norman Taurrog
En İyi Kadın Oyuncu: Marie Dressler
En İyi Erkek Oyuncu: Lionel Barrymore
CIMARRON Wesley Ruggles
En İyi Film
En İyi Çevre Düzenlemesi : Max Ree
En İyi Uyarlama Senaryo: Howard Estabrook
THE DOWN PATROL (ŞAFAK DEVRİYESİ) Howard Hawks
En Iyi Öykü: John Monk Saunders
A FREE SOUL (ÖZGÜR RUH) Clarence Brown
En İyi Erkek Oyuncu: Lionel Barrymore
SKIPPY Norman Taurrog
En İyi Yönetmen
TABU (TABU) F. W. Munıau, Robert Flaherty
En İyi Görüntü Yönetmeni: Floyd Crosby.
MIN AND BILL (MIN VE BILL) George Hill
En İyi Kadın Oyuncu: Marie Dressler

 

1933
5.Oscar Ödülleri Töreni
18.Kasım.1932.Cuma
Ambassador Hotel
1933.6.HalROACH-LaurelHARDY.jpg
Hal Roach
The Music Box (Müzik Kutusu) kısa filmiyle, Stan Laurel & Oliver Hardy
En İyi Film: Grand Hotel (Büyük Otel)
En İyi Yönetmen: Frank Borzage
En İyi Kadın Oyuncu: Helen Hayes
En İyi Erkek Oyuncu: Friedrich March / Wallace Beery
GRAND HOTEL (BÜYÜK OTEL) Edmund Goulding
En iyi film
BAD GIRL (KÖTÜ KIZ) Frank Borzage
En iyi senaryo: Edwin Burke
En iyi yönetmen
THE CHAMP (ŞAMPİYON) King Vidor
En iyi erkek oyuncu: Wallace Beery
En iyi öykü: Frances Marian
DR. JEKYLL AND MR. HYDE 
Rouben Mamulian
En iyi erkek oyuncu: Fredric March
SHANGHAI EXPRESS
Josef von Sternberg
En iyi görüntü yönetmeni: Lee Garmes
THE SIN OF MADELON CLAUDET
(MADELON CAUDETİN GÜNAHI) Edgar Selwyn
En iyi kadın oyuncu: Helen Hayes
TRANSATLANTIC William K. Howard
En iyi çevre düzenlemesi: Gordon Wiles
1934
16.Mart.1934.Cuma
Ambassador Hotel
6.Oscar Ödülleri Töreni
1934.FranklinHANSEN.WillROGERS.FranklinL
Franklin Hansen (En İyi Ses) ve Frank Lloyd (En İyi Yönetmen)
törenin ev sahibi Will Rogers ile...
En İyi Film: Cavalcade
En İyi Yönetmen: Frank Lloyd
En İyi Kadın Oyuncu: Katherine Hepburn
En İyi Erkek Oyuncu: Charles Laughton


CAVALCADE Frank Lloyd
En iyi film
En iyi çevre düzenlemesi: William S. Darling
En iyi yönetmen
A FAREWELL TO ARMS (SİLAHLARA VEDA) Frank Borzage
En iyi görüntü yönetmeni: Charles Bryant Lang jr.
En iyi ses: Harold C. Lewis
LITTLE WOMEN (KÜÇÜK KADlNLAR) George Cukor
En iyi uyarlama senaryo: Victor Heerman, Sarah Y. Mason
ONE WAY PASSAGE (TEK YÖNLÜ GEÇİT) Tay Gamett
En iyi öykü: Robert Lord
THE PRIVATE LIFE OF HENRY VIII

(VIII HENRY'NİN ÖZEL HAYATI) Alexander Karda
En iyi erkek oyuncu: Charles Laughton
MORNING GLORY Lowell Siberınıarı
En iyi kadın oyuncu: Katherine Hepburn
1935
27.Şubat.1935.Çarşamba
Biltmore Hotel
7.Oscar Ödülleri Töreni
1935.6.JeanetteMAC.DONALD-LouisB.MAYER.j
Jeanette McDonald  ve Louis B.Mayer
7.Oscar Ödülleri Töreni'nde (1935)
En İyi Film: Bir Gecede Oldu
En İyi Yönetmen: Norman Taurrog
En İyi Kadın Oyuncu: Claudette Colbert
En İyi Erkek Oyuncu: Clark Gable

IT HAPPENED ONE NİGHT (BİR GECEDE OLDU) Frank Capra
En iyi film
En iyi erkek oyuncu: Clark Gable
En iyi kadın oyuncu: Claudette Colbert
En ıyı uyarlama senaryo: Robert Riski
En iyi yönetmen
CLEOPATRA Cecil B. De Mille
En iyi görüntü yönetmeni: Victor Milner
ESKİMO W. S. van Dyke
En iyi kurgu: Conrad Nervig
THE GAY DIVORCEE (DANS EDELiM Mİ?) Mark Sandrich
En iyi film şarkısı: The Continental
MANHATTAN MELODRAMA (MANHATTAN MIELODRAMI)
W. S. van Dyke
En iyi öykü: Arthur Caesar
THE MERRY WIDOW (ŞEN DUL) Ernst Lubitsch
En iyi çevre düzenlemesi: Cedric Gibbons. Frederic Hope
ONE NIGHT OF LOVE Victor Schertzinger
En iyi müzik: Victor Schertzinger, Gus Kalın
En iyi ses: Paul Neal
VIVA VILLA Jack Conway
En iyi yönetmen yardımcısı: John Waters

 
1936
5.Mart.1936.Perşembe
Biltmore Hotel
8.Oscar Ödülleri Töreni
1936.4.D.W.GRİFFTH-HepsininİsmiYazılı.BA
Özel Ödül 'D.W.Griffith' (Soldan İkinci)
Frank Capra-Jean Hersholt-Henry B.Walthall-Frank Lloyd-Cecil D.Mille
En İyi Film: Gemide İsyan
En İyi Yönetmen: John Ford
En İyi Kadın Oyuncu: Bette Davis
En İyi Erkek Oyuncu: Victor Mc