1940-1949
1950-1959
1960-1969
1970-1979
1980-1989
1990-1999
2000-2009
2010-2019
uluslararasibursafilmfestivali.com
2010-2019
oscar
1.Bölüm:1929-1939
Oscar
Başlangıcından Günümüze
6_edited.jpg
1929
1.Oscar Ödülleri Töreni
16.Mayıs.1929.P.şembe
Hollywood Rooswelt Hotel
En İyi Film: Wıngs (Kanatlar)
En İyi Yönetmen: Frank Borzage / Lewis Milestone
En İyi Kadın Oyuncu: Janet Gaynor
En İyi Erkek Oyuncu: Emil Jannings

 

WINGS. (KANATLAR) William: A. Wellman
En İyi Film
En İyi Özel Effektler: Roy Pomeroy
THE DOVE. (GÜVERCiN) Roland West
En İyi Çevre Düzenlemesi: William Cameron Menzies
THE FAIR CO-ED Sam Wood
En İyi Ara Yazı: Joseph Farnham
THE LAST COMMAND. (SON EMİR) Josef von Sternberg
En İyi Erkek Oyuncu: Emil Jannings
LAUGH, CLOWN, LAUGH. Herbert Brenon
En İyi Ara Yazı: Joseph Farnham
SEVENTH HEAVEN. (YEDİNCİ CENNET) Frank Borzage.
En İyi Kadın Oyuncu: Janet Gaynor
En İyi Uyarlama Senaryo: Benjamin Glazer
En İyi Yönetmen
STREET ANGEL. (SOKAK MELEGİ) Frank Borzage
En İyi Kadın Oyuncu. Janet Gaynor
SUNRISE. (ŞAFAK) F. W. Murnau
En İyi Kaclın Oyuncu: Janet Gaynör
En İyi Görüntü Yönetmeni: Charles Rosher, Karl Struss
TELLING THE WORLD Sam Wood
En iyi Ara Yazı: Joseph Farnham
THE TEMPEST. (FIRTINA) Sam Taylor
En İyi Dekor: William Cameron Menzies
TO ARABIAN KNIGHTS. (İKİ ARAP ŞÖVALYESİ)
Lewis Milestone
En İyi Yönetmen 
UNDERWORLD. (YERALTI DÜNYASI). Josef vos Sternberg
En İyi Öykü: Ben Hecht
THE WAY OF ALL ELESH. (TENDEKİ ŞEYTAN). Victor Flemin
En İyi Erkek Oyuncu: Emil Jannings

 

1930
2.Oscar Ödülleri Töreni
3.Nisan.1930.P.şembe
Ambassador Hotel
En İyi Film: Broadway Melody
En İyi Yönetmen: Frank Lloyd
En İyi Kadın Oyuncu: Mary Pickford
En İyi Erkek Oyuncu: Warner Baxter

 

BROADWAY MELODY Harry Beaumont
En iyi film
THE BRIDGE OF SAN LUIS REY Charles J. Brabin
En iyi çevre düzenlemesi: Cedric Gibbons
THE DIVINE LADY. (İLAHİ KADlN) Frank Lloyd
En iyi yönetmen
IN OLD ARIZONA Irwin Cummings
En iyi erkek oyuncu: Werner Baxter
THE PATRIOT Ernst Lubitsch
En iyi senaryo: Hans Kraly
WHITE SHADOWS IN THE SOUTH SEl W.S.van Dyke
En iyi görüntü yönetmeni: Clyde De Vinna
COQUETTE Sam Taylor
En iyi kadın oyuncu : Mary Pickford

 

1931
3.Oscar Ödülleri Töreni
5.Kasım.1930.P.şembe
Ambassador Hotel
En İyi Film: Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
En İyi Yönetmen: Lewis Milestone
En İyi Kadın Oyuncu: Norma Shearer
En İyi Erkek Oyuncu: George Arlis

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT
(BATI CEPHESiNDE YENİ BİR ŞEY YOK) Lewis Milestone
En iyi film
En iyi yönetmen
THE BIG HOUSE. George Hill
En iyi senaryo: Frances Marion
En iyi ses: Douglas Shearer
DISRAELI. Alfred E.Green
En İyi Erkek Oyuncu: George Arlis
THE DIVORCEE. Robert Z. Leonard
En İyi Kadın Oyuncu: Norma Shearer
KING OF JAZZ. John Murray Anderson
En İyi Çevre Düzenlemesi: Hermann Rosse
WITH BYRD AT THE SOUTH POLE. Willard van der Veer
En İyi Görüntü Yönetmeni: T. Rucker, Willard van der Veer

 

1932
4.Oscar Ödülleri Töreni
10.Kasım.1931.Salı
Biltmore Hotel
1932.5-4.AkademiÖdülleriYEMEĞİ.jpg
En İyi Film: Cımarron
En İyi Yönetmen: Norman Taurrog
En İyi Kadın Oyuncu: Marie Dressler
En İyi Erkek Oyuncu: Lionel Barrymore
CIMARRON Wesley Ruggles
En İyi Film
En İyi Çevre Düzenlemesi : Max Ree
En İyi Uyarlama Senaryo: Howard Estabrook
THE DOWN PATROL (ŞAFAK DEVRİYESİ) Howard Hawks
En Iyi Öykü: John Monk Saunders
A FREE SOUL (ÖZGÜR RUH) Clarence Brown
En İyi Erkek Oyuncu: Lionel Barrymore
SKIPPY Norman Taurrog
En İyi Yönetmen
TABU (TABU) F. W. Munıau, Robert Flaherty
En İyi Görüntü Yönetmeni: Floyd Crosby.
MIN AND BILL (MIN VE BILL) George Hill
En İyi Kadın Oyuncu: Marie Dressler

 

1933
5.Oscar Ödülleri Töreni
18.Kasım.1932.Cuma
Ambassador Hotel
1933.6.HalROACH-LaurelHARDY.jpg
Hal Roach
The Music Box (Müzik Kutusu) kısa filmiyle, Stan Laurel & Oliver Hardy
En İyi Film: Grand Hotel (Büyük Otel)
En İyi Yönetmen: Frank Borzage
En İyi Kadın Oyuncu: Helen Hayes
En İyi Erkek Oyuncu: Friedrich March / Wallace Beery
GRAND HOTEL (BÜYÜK OTEL) Edmund Goulding
En iyi film
BAD GIRL (KÖTÜ KIZ) Frank Borzage
En iyi senaryo: Edwin Burke
En iyi yönetmen
THE CHAMP (ŞAMPİYON) King Vidor
En iyi erkek oyuncu: Wallace Beery
En iyi öykü: Frances Marian
DR. JEKYLL AND MR. HYDE 
Rouben Mamulian
En iyi erkek oyuncu: Fredric March
SHANGHAI EXPRESS
Josef von Sternberg
En iyi görüntü yönetmeni: Lee Garmes
THE SIN OF MADELON CLAUDET
(MADELON CAUDETİN GÜNAHI) Edgar Selwyn
En iyi kadın oyuncu: Helen Hayes
TRANSATLANTIC William K. Howard
En iyi çevre düzenlemesi: Gordon Wiles
1934
16.Mart.1934.Cuma
Ambassador Hotel
6.Oscar Ödülleri Töreni
1934.FranklinHANSEN.WillROGERS.FranklinL
Franklin Hansen (En İyi Ses) ve Frank Lloyd (En İyi Yönetmen)
törenin ev sahibi Will Rogers ile...
En İyi Film: Cavalcade
En İyi Yönetmen: Frank Lloyd
En İyi Kadın Oyuncu: Katherine Hepburn
En İyi Erkek Oyuncu: Charles Laughton


CAVALCADE Frank Lloyd
En iyi film
En iyi çevre düzenlemesi: William S. Darling
En iyi yönetmen
A FAREWELL TO ARMS (SİLAHLARA VEDA) Frank Borzage
En iyi görüntü yönetmeni: Charles Bryant Lang jr.
En iyi ses: Harold C. Lewis
LITTLE WOMEN (KÜÇÜK KADlNLAR) George Cukor
En iyi uyarlama senaryo: Victor Heerman, Sarah Y. Mason
ONE WAY PASSAGE (TEK YÖNLÜ GEÇİT) Tay Gamett
En iyi öykü: Robert Lord
THE PRIVATE LIFE OF HENRY VIII

(VIII HENRY'NİN ÖZEL HAYATI) Alexander Karda
En iyi erkek oyuncu: Charles Laughton
MORNING GLORY Lowell Siberınıarı
En iyi kadın oyuncu: Katherine Hepburn
1935
27.Şubat.1935.Çarşamba
Biltmore Hotel
7.Oscar Ödülleri Töreni
1935.6.JeanetteMAC.DONALD-LouisB.MAYER.j
Jeanette McDonald  ve Louis B.Mayer
7.Oscar Ödülleri Töreni'nde (1935)
En İyi Film: Bir Gecede Oldu
En İyi Yönetmen: Norman Taurrog
En İyi Kadın Oyuncu: Claudette Colbert
En İyi Erkek Oyuncu: Clark Gable

IT HAPPENED ONE NİGHT (BİR GECEDE OLDU) Frank Capra
En iyi film
En iyi erkek oyuncu: Clark Gable
En iyi kadın oyuncu: Claudette Colbert
En ıyı uyarlama senaryo: Robert Riski
En iyi yönetmen
CLEOPATRA Cecil B. De Mille
En iyi görüntü yönetmeni: Victor Milner
ESKİMO W. S. van Dyke
En iyi kurgu: Conrad Nervig
THE GAY DIVORCEE (DANS EDELiM Mİ?) Mark Sandrich
En iyi film şarkısı: The Continental
MANHATTAN MELODRAMA (MANHATTAN MIELODRAMI)
W. S. van Dyke
En iyi öykü: Arthur Caesar
THE MERRY WIDOW (ŞEN DUL) Ernst Lubitsch
En iyi çevre düzenlemesi: Cedric Gibbons. Frederic Hope
ONE NIGHT OF LOVE Victor Schertzinger
En iyi müzik: Victor Schertzinger, Gus Kalın
En iyi ses: Paul Neal
VIVA VILLA Jack Conway
En iyi yönetmen yardımcısı: John Waters

 
1936
5.Mart.1936.Perşembe
Biltmore Hotel
8.Oscar Ödülleri Töreni
1936.4.D.W.GRİFFTH-HepsininİsmiYazılı.BA
Özel Ödül 'D.W.Griffith' (Soldan İkinci)
Frank Capra-Jean Hersholt-Henry B.Walthall-Frank Lloyd-Cecil D.Mille
En İyi Film: Gemide İsyan
En İyi Yönetmen: John Ford
En İyi Kadın Oyuncu: Bette Davis
En İyi Erkek Oyuncu: Victor McLangen


MUTINY ON THE BOUNTY (GEMiDE iSYAN) FrankLloyd
En iyi film
BROADWA Y MELODY OF 1936 Roy del Ruth
En iyi koreografi: Dave Gould
DANGEROUS (TEHLİKELİ KADlN) Alfred E. Greeın
En iyi kadın oyuncu: Bette Davis
THE DARK ANGEL (KARANLlK MELEK) Sidney Franklin
En iyi çevre düzenlemesi: Richard Day
FOLİES BERGERE Roy del Rutlı
En iyi koreografi: Dave Gould
GOLDDIGGERS OF 1935 Busby Berkeley
En iyi film şarkısı: Lullaby of Broadway
THE INFORMER (MUHBİR) John Ford
En iyi erkek oyuncu: Victor McLangen
En iyi senaryo: Dudly Nichols
En iyi müzik: Max Steiner
En iyi yönetmen
LIVES OF A BENGAL LANER

(BİR BENGAL SÜVARİSİNİN HAYATI) Henry Hathaway
En iyi yönetmen yardımcısı: Clem Beauchamp, Paul Wing
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (BİR YAZ GECESİ RÜYASI)
Max Reinhardt, William Dieterle
En iyi görüntü yönetmeni: Hal Mohr
En iyi kurgu: Ralph Dawson
NAUGHTY MARIETTA W. S. van Dyke
En iyi ses: Douglas Shearer
THE SCOUNDREL (SERSERİ) Ben Hecht, Charles Mac Arthur
En iyi öykü: Ben Hecht, Charles Mac Arthur

 
1937.4.jpg
1937
4.Mart.1937.Perşembe
Biltmore Hotel
9.Oscar Ödülleri Töreni
En İyi Film: Büyük Ziegfeld
En İyi Yönetmen: Frank Capra
En İyi Kadın Oyuncu: Luise Rainer
En İyi Erkek Oyuncu: Paul Muni


THE GREAT ZIEGFELD (BÜYÜK ZİEGFELD)
Robert Z. Leonhard
En iyi film
En iyi koreografi: Seymour Felix
En iyi kadın oyuncu: Luise Raniner
ANTHONY ADVERSE Mervyn Le Roy
En iyi görüntü yönetmeni: Gaetano Gaudio
En iyi müzik: Erich Wolfgang Korngold
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Gale Sondergaard
En iyi kurgu: Ralph Dawson
THE CHARGE OF THE LIGHT BRIGADE

(HAFİF SÜVARİ ALAYI NIN HÜCUMU} Michael Curtiz
En iyi yardımcı yönetmen: Jack Sillhan
COME AND GET IT William Wyler, Howard Hawks
En iyi yardımcı oyuncu: Walter Erennan
DODSWORTH Wllliam Wyler
En iyi çevre düzenlemesi: Richard Day
MR. DEEDS GOES TO TOWN

(BAY DEEDS ŞEHRE GİDİYOR / ŞEHRE DÖNÜŞ) Frank Capra
En iyi yönetmen
SAN FRANSISCO W. S. van Dyke
En iyi ses. Douglas Shearer
THE STORY OF LOUIS PASTEUR (PASTÖR'ÜN ÖYKÜSÜ)
William Dieterle
En iyi senaryo: Peyer Collings, Sheridan Gibney
En iyi erkek oyuncu Paul Muni
En iyi öykü: Peyer Collings, Sheridan Gibney

SWING TIME George Stevans
En iyi film şarkısı: The way you look tonight
1938
10.Mart.1938.Perşembe
Biltmore Hotel
10.Oscar Ödülleri Töreni
1938.4.WC_FÄ°ELDS.MackSENNETT.FrankCAPRA
En İyi Film: Emile Zola'nın Hayatı
En İyi Yönetmen: Leo McCarey
En İyi Kadın Oyuncu: Luise Rainer
En İyi Erkek Oyuncu: Spencer Tracy
 
THE LIFE OF EMİLE ZOLA (EMİLE ZOLA'NlN HAYATI)
William Dicterle
En iyi film
En iyi senaryo: Heinz Herald, Geza Herczeg, Norman Relly Raine
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Joseph Schildkraut
THE AWFUL TRUTH (KORKUNÇ GERÇEK) Leo McCarey
En iyi yönetmen
CAPTAINS COURAGEOUS (KAHRAMAN KAPTANLAR)
Victor Fleming
En iyi erkek oyuncu: Spencer Tracy
A DAMSEL IN DISTRESS George Stevens
En iyi koreografi: Hermer Pan
THE GOOD EARTH (SARI ESİRLER) Sidney Franklin
En iyi kadın oyuncu: Luise Rainer
En iyi görüntü yönetmeni: Karl Freund
THE HURRICANE (KASlRGA) John Ford, Stuart Heisler
En iyi ses: Thomas Moulton
IN OLD CHICAGO (ŞİKAGO YANIYOR) Henry King
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Alice Brady
En iyi yönetmen yardımcısı: Robert Webb
LOST HORIZON (GAİP UFUKLAR) Frank Capra
En iyi çevre düzenlemesi: Stephan Goosson
ONE HUNDRED MEN AND A GIRL (100 ERKEK VE BİR KIZ)
Henry Koster
En iyi müzik: Charles Previn
A STAR IS BORN (BİR YILDIZ DOGUYOR) William A. Wellman

1939
23.Mart.1939.Perşembe
Biltmore Hotel
11.Oscar Ödülleri Töreni
1939.4.WaltDİSNEY.ShirleyTEMPLE.jpg
Özel Ödül 'Mack Sennett'
WC Fields, Mack Sennett ve Frank Capra
En İyi Film: Para Beraber Gitmez
En İyi Yönetmen: Frank Capra
En İyi Kadın Oyuncu: Bette Davis
En İyi Erkek Oyuncu: Spencer Tracy

YOU CANT TAKE IT WITH YOU (PARA BERABER GiTMEZ)
Frank Capra.
En iyi film
En iyi yönetmen
THE ADVENTURES OF ROBIN HOOD

(ROBIN HOOD'UN MACERALARI)
Michael Curtiz. William Keighlcy
En iyi çevre düzenlemesi: Cari J. Weyl
En iyi özgün müzik: Erich Wolfgang Korngold
En iyi kurgu: Ralph Dawsoh
ALEXANDER'S RAGTIME BAND Henry King
En iyi uyarlama müzik: Alfred Newman
BIG BROADCAST OF 1938 Mitchell Leisen
En iyi film şarkısı: «Thank for the memory»
BOYS TOWN (YARININ ÇOCUKLARI) Narman Taurog
En iyi erkek oyuncu: Spencer Tracy
En iyi öykü: Eleanore Gıifl'in, Dore Schary
THE COWBOY AND THE LADY (KOVBOY VE HANIMEFENDİ)
H. C. Potter
En iyi ses: Thomas Moulton
THE GREAT WALTZ (BÜYÜK VALS) Julian Duvivier
En iyi görüntü yönetmeni: Joseph Ruttenberg
JEZEBEL (DAMGALI KADIN) William Wyler
En iyi kadın oyuncu: Bette Davis
En iYi yard. Kadın oyuncu: Fay Bainter
KENTUCKY David Butler
En iyi yard. erkek oyuncu: Walter Breıman
PYGMALION Anthony Asquith, Leslie Howard
En iyi özgün senaryo: George Bernard Shaw
En iyi uyarlama senaryo: Ian Dairymple, Cecil Lewis, W. P. Lipsomp
SPAWN OF THE NORTH Henry Hathaway
En iyi özel effektler
Walt Disney / Shirley Temple
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler için hazırlanan Oscar'lar ile...
1929.FrankBORZAGE.jpg
1929.LewisMİLESTONE.jpg
En İyi Yönetmen
Frank Borzage
1929_edited.jpg
En İyi Yönetmen
Lewis Milestone
1929.Wıngs.jpg
En İyi Kadın Oyuncu
Janet Gaynor
En İyi Film
Wings (Kanatlar)
1930.FrankLLOYD.jpg
1930.WarnerBAXTER.jpg
En İyi Yönetmen
Frank Lloyd
En İyi Erkek Oyuncu
Warner Baxter