top of page
Bursa Sinema Tarihi
Talip Koç
Kurucusu-Organizasyon Komitesi Başkanı
Bursa Film Festivali
Uluslararası
‘İlk’lerin Kenti BURSA
Beyazperde’de
   Sinemamızın ‘ilk’lerinin bahsi geçildiğinde ise ilk yazılanın doğru kabul edildiği kötü bir de geleneğimiz vardır. Buna en iyi örnek Nurullah Tilgen’in Türk Sinema Tarihi’nin ilk filminin 1914 tarihli Ayastefanos’ta ki Rus Abidesi’nin Yıkılışı olduğunu iddia ettiği yazısı…Durumu Bursa için ele alırsak, hemen hemen tüm sinema tarihi kitaplarında ‘ilk köy filmimizin’ Lütfi Akad’ın Yaşar Kemal’in bir öyküsünden uyarladığı ‘Beyaz Mendil’ olduğu yönündedir. (İlk aklıma gelen Erman Şener’in Yeşilçam / Türk Sineması kitabı gibi…) Ta ki organizatörü olduğum Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali Bursa Kadın Filmleri Festivali’nde gösterimini yapıp, gündeme getirdiğimiz Bursa’nın Çalı beldesinde çekimi yapılan (sonraki yıllarda bu özelliğinden dolayı Çalı Köy Filmleri Festivali de organize edilmişti) Bataklı Damın Kızı Aysel filmine kadar…
   Yine çekimleri yapılan, ortak şehirler arasında Bursa’nın da olduğu ilk sesli filmimiz İstanbul Sokaklarında, ilk renkli filmimiz Halıcı Kız’ı da dahil edersek bu konuda Bursa’nın hatırı sayılır bir yerde olduğu da açıkça ortada…İlimizin tarihsel yapısını da buna dahil edersek oldukça ilginç bir o kadar da ilgi çekici bu çalışmayı araştırmacı ve sinemaseverlerin beğenisine sunuyorum.   
1939
Bursa
Halkevi
Sineması
18 Ocak 1939 Son Posta
SON POSTA GAZETESİ
18 Ocak 1939
Sayfa 11
TALİP KOÇ ARŞİVİ
1948
Bursa İstanbul Sineması
İstanbul
Sineması
yangını
BURSA' DA BİR SİNEMA YANDI.
Bugün saat 15.00' te İstanbul Sineması'nda
yangın çıktı. Seyirciler büyük heyecan ve korku içinde kendilerini dışarı attılar. Bu telaşla çıkış esnasında hafifçe yaralananlar oldu. İtfaiyeye askeri birlik de yardım etti. Bu suretle sinemaya yanındaki üç benzin deposunun ateş alması önlendi. Sinema tamamen yanmıştır. Bina Cumhuriyet Halk Partisi'ne aittir ve beş bin liraya sigortalıdır.

 
27 Haziran 1948
Akşam Gazetesi
Sayfa 2
TALİP KOÇ ARŞİVİ
1949
Bursa
Sinemalarında
Elektrik
26 Ocak 1949
Yeni Sabah Gazetesi
Sayfa 5
TALİP KOÇ ARŞİVİ
Kesintisi
26 Ocak 1949 Yeni Sabah Gazetesi
1946
Bursa
Halkevi
Sinema
Salonu
Kiralama
23 Ekim 1946 Ulus Gazetesi
23 Ekim 1946
Ulus Gazetesi
Sayfa 5
TALİP KOÇ ARŞİVİ
1940'lar
Bursa
Tophane
Sineması
Bursa Tophane Sineması
Bursa Belediyesi,1940
Bursa Belediyesi
Tanıtım Broşürü

TALİP KOÇ
ARŞİVİ
Bursa Belediyesi
Tanıtım Broşürü
Sayfa 6
TALİP KOÇ ARŞİVİ
bottom of page