top of page
Şarlo Hırsız!...
Charlie Chaplin'in Çaldığı Filmler
6_edited.jpg
   Charli Chaplin hiç kuşkusuz 20.yüzyılın en tanınan, sevilen karakteridir. Mizahi ustalığının yanı sıra Modern Zamanlar, Şehir Işıkları ve Büyük Diktatör filmlerindeki politik duruşu ile de sineması farklı bir yerde konumlandırılır.
   Ülkemizin tarihinde de ayrı bir yere sahiptir Chaplin. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla,
halkımız 1923 yılında İzmir'in İkiçeşmelik semtinde ki Ankara Sineması'nda Charlie Chaplin'in 'Şarlo İdama Mahkum' filmini
kadın-erkek karışık birarada seyrederek bir ilki yaşamışlardır.
   Tüm bu olumlu düşüncelere karşın tarafsız bir bakış açısıyla Charlie Chaplin'i değerlendirirsek ülkemizde pek hatta hiç bilinmeyen bir yönünü, özgün olarak bildiğimiz sinemasının 'hocam' diye hitap ettiği Fransız sinema sanatçısı Max Linder'in filmlerinden alıntılarla dolu olduğunu da görmekteyiz.
   O kadar ki Chaplin'in sesli dönemdeki başyapıtı olarak kabul edilen 'Şehir Işıkları' filminin girişinde yer alan 'heykel açılışındaki politikacı nutku sahnesi' Max Linder'in Max et L'Inauguration / Max ve Kutlama Merasimi'nden bire bir alıntıdır.
   Aşağıdaki fotoğraflarda bahsi geçen filmlerin 'politikacı nutku' sahneleri yer almaktadır. Objektif olmak adına bu filmlerle birlikte yazımın ileriki bölümlerinde bahsi geçen filmleri yan sütunumuzda izleyebilirsiniz.
Макс Линдер Макс и статуя Max And The Statue Max Linder 1912
Videoyu Oynat